LED LCD і OLED. Переваги та недоліки технологій дисплеїв

 

 

Відмінності в пристрої екранів LED LCD і OLED

В опублікованій ресурсом TrustedReviews ілюстрованої замітці замітці «OLED vs LED LCD - Which display tech is the best?» Ендрю Уїльямс (Andrew Williams) розглянув особливості кожної з найбільш популярних технологій виробництва екранів сучасних пристроїв. Про чудових якостях OLED чув ​​багато хто. Настала пора поговорити і про те, якими перевагами володіє LCD-технологія.

OLED-технологія характеризується істотними відмінностями від LED LCD. Вона застосовується, наприклад, в смартфонах Samsung Galaxy і таких телевізорах, як LG 55EC930V. Деякі люди вважають, що саме за цією технологією майбутнє. Чи дійсно вона перевершує хороші LED LCD-дисплеї?

OLED і LED LCD. Основна відмінність

Основною відмінністю є те, що в LED LCD пікселі підсвічуються, а в OLED вони випромінюють власне світло. Ви могли чути про те, що пікселі OLED називають «emissive» ( «випромінюють»). Це означає, що яскравість OLED-дисплея може контролюватися попиксельно. Такий рівень контролю недоступний в LED LCD.

У недорогих телевізорах і телефонах з LCD-екранами використовується світлодіодне підсвічування, яка знаходиться на стороні дисплея, а не прямо під ним. Світло від цих світлодіодів проходить через матрицю з червоними, зеленими і синіми пікселями, які і формують зрозумілу людським очам картинку.

У екранах цього типу контроль над рівнем яскравості обмежений. У темній кімнаті на такому LCD-екрані видно, що деякі частини зображення не абсолютно чорні, оскільки через них також проходить світло.

Контраст означає те, наскільки різняться між собою чорний і білий кольори, наскільки білий колір яскравіше чорного. У хороших LCD-екранах це співвідношення становить 1000: 1. Це означає, що білий колір яскравіше чорного в тисячу разів.

Контраст OLED

У OLED-дисплеях чистий чорний колір взагалі не випромінює світла. Тому зображення, наприклад, при перегляді фільму, буде виглядати непередбачувано. Частина зображення буде різко виділятися своєю яскравістю.

Існують також Direct LED-дисплеї, де світлодіоди розташовуються безпосередньо під панеллю, дозволяючи більш тонкий контроль над тим, наскільки яскравими будуть ті чи інші області екрана. Ця технологія застосовується в деяких преміальних телевізорах.

У Direct LED-телевізорах можливість контролю зображення на рівні пікселів також недоступна. Замість цього можна приглушити яскравість зображення на певних ділянках екрану. Це може виявитися досить корисною можливістю в тих випадках, коли ви дивитеся фільм з співвідношенням сторін 21: 9 на телевізорі, співвідношення сторін якого становить більш звичні 16: 9.

Чи може LCD позмагатися з OLED?

Професійний фахівець з калібрування телевізорів Вінсент Тіо (Vincent Teoh) сказав: «LED LCD ніколи не буде порівнянна з OLED за рівнем чорного», при цьому додавши: «при цьому [LCD] перевершує [OLED] по максимальної яскравості».

Для перегляду контенту в темних кімнатах кращим рішенням є OLED-дисплей. Такі дисплеї гарні в телефонах. Основним виробником таких смартфонів є Samsung. У телефонах Nokia Lumia і Motorola у свій час використовувалися OLED-екрани. Sony, Apple і LG переважно використовують в своїх телефонах LCD-дисплеї.

LCD-продовжує домінувати і в телевізорах. Тіо зазначає, що LCD і в майбутньому «збереже своє становище домінуючою технології для телевізорів до тих пір, поки OLED не досягне такої ціни для такого ж розміру і технічних характеристик, чого не трапиться як мінімум ще 5 років - якщо OLED взагалі збережеться і через настільки довгий час".

Недолік OLED-технології

Якщо OLED-технологія настільки хороша, то чому все телевізори на базуються на ній? Справа в тому, що виробництво таких телевізорів неймовірно складне і вони виходять дорогими. В основному відомі OLED-телевізори Samsung і LG. У OLED від Samsung (KE55S9C) при неймовірно високою ціною відомий дефект - сині світлодіоди працюють менше, ніж зелені та червоні. Так, вони пропрацюють роки, але за такі гроші користувачам хотілося б наближення до досконалості.

LG вдалося уникнути цього дефекту, завдяки використанню білих світлодіодів та кольорових фільтрів над їх поверхнею, що наближає цю технологію до LCD.

Переваги LCD-технології

Порівняно невисока вартість є основною перевагою LCD-дисплеїв. Ви можете знайти високоякісні LCD-екрани в не дуже дорогих аксесуарах. Прикладами тому є IPS-панель в Moto E. Завдяки LCD-технології можливі порівняно недорогі 4K-телевізори, ціна яких більше ніж в 10 разів нижче, ніж їх OLED-аналогів. Не виключено, що з часом таким дозволом матимуть також і екрани смартфонів.

Зображення на LCD-екрані часто виглядає більш чітко, ніж на OLED при однаковому дозволі. І проблема не тільки в різній тривалості роботи світлодіодів різних кольорів. Різниться також рівень виведення ними світла. Якщо LCD-екрани характеризуються рівномірними квітами (червоних, зелених і синіх субпікселів), то OLED-дисплеї відображають їх більш ... «динамічно».

Sony продемонструвала різницю в контрасті між LED LCD і OLED

Наприклад, в Galaxy Note 4 замість використання трьох постійних субпикселей присутні маленькі точки червоного, синього і зеленого, які ефективно формують два пікселя. Вони розрізняються формою - червоні і сині ромбовидної, а зелені є маленькими овалами.

Це називається розташуванням PenTile і робить зображення на екрані неоднорідним. Втім, в новітніх телефонах цей ефект поступово зникає. При цьому OLED залишається складнішою і в меншій мірі доведеної до досконалості технологією, ніж LCD.

Чи достатньо значні переваги OLED-технології для тієї неймовірно високої ціни, якою характеризуються екрани на її основі?